• Patron szkoły

Jan Trepczyk

U stóp Matki Boskiej Sianowskiej w Stryszej Budzie 22 października 1907 roku przyszedł na świat Jan Trepczyk, jeden z najwybitniejszych poetów kaszubskich. Życie zawodowe związał ze szkołą. W 1926 roku, po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Kościerz ynie, rozpoczął pracę nauczyciela. Przez siedem lat od 1927 do 1934 roku, Jan Trepczyk pełnił funkcję kierownika szkoły w Miszewie. Jest on wciąż ciepło wspominany przez starszych mieszkańców wsi. Jan Trepczyk należał do ścisłego grona założycieli Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów. Jego działalność społeczno-kulturalna na rzecz regionu spotkała się z niechęcią ówczesnych władz państwowych. W 1934 roku poeta na wniosek wojewody pomorsiego został przeniesiony do szkół w Wielkopolsce. Tam też wydał śpiewnik "Kaszebszi piesniók" zawierający 32 pieśni z melodiami własnej kompozycji do tekstów Aleksandra Labudy. Dzieło to było owocem tęsknoty za umiłowaną ziemią i zrodziło się z potrzeby serca wyobcowanego poety. W 1940 roku Trepczyk powrócił na Kaszuby. Po wojnie pracował w Szkole Podstawowej w Wejherowie. Był współzałożycielem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prezesował Oddziałowi Wejherowskiemu, zabiegał o utwoerzenie Muzeum Piśniennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi Medalu Stolema. Jan Trepczyk z żoną Leokadią tworzył duet śpiewaczy. Występowali okazjonalnie z dużym powodzeniem. Za wielkie dokonania został odznaczony Medalem Stolema i Złotym Krzyżem Zasługi. Twórca zmarł 3 września 1989 roku i spoczywa w Wejherowie. Przez całe twórcze życie starał się wszczepić Kaszubom dumę z własnych dziejów . Gorąco umiłował mowę kaszubską i troszczył się aby nie zaginęła. W swojej poezji oddał piękno kaszubskiej ziemi., wydał: "Moją Sregnę", "Odecknienie", "Zemia rodno" i inne.W 1994 roku, czyli już po śmierci ukazało się dzieło jego życia "Słownik polso-kaszubski" zawierający 60 tysięcy haseł.